El Barça CBS sots-campió de l'estatal de clubs Júnior Femení de Huelva

Huelva ha acollit el Campionat d'Espanya de clubs Júnior Femení 2022 amb Barça CBS, Basket Almeda i GEiEG UniGirona com a representants catalans.

07-05-2022 09:00

La ciutat de Huelva ha estat la seu, entre aquests 1 i 7 de maig de 2022, del Campionat d'Espanya de clubs Júnior Femení, que ha comptat amb el protagonisme català de la mà del BARÇA CBS, del BASKET ALMEDA i del GEiEG UNIGIRONA. L'actual campió de l'estatal júnior femení és l'Spar Gran Canaria de Las Palmas, mentre que el darrer català en aixecar el títol va ser el Femení Sant Adrià, al 2018, precisament a la mateixa localitat de la costa atlàntica on es disputa enguany la competició.

De l'1 al 3 de maig s'han disputat tots els duels corresponents a la primera fase, on es determinen vuit grups de quatre equips, assignats amb les lletres A a H. Dels quatre primers grups, de l’A al D, han accedit a la següent fase els tres primers classificats. En els grups de l’E a l’H té accés als vuitens de final només el millor combinat.

Tots els partits de la fase final, que s'han celebrat entre els pavellons Diego Lobato, Hdez. Albarracín, Aljaraque, Plus Ultra i Andrés Estrada, s'han emès en directe per CanalFEB.

Grup A / Spar Gran Canaria (Canàries), GEiEG UniGirona, Cafés Candelas Ensino (Galícia) i Campus Promete (La Rioja).

Grup B / Coterram Generación BF León (Castella i Lleó), Basket Almeda, Flick Real Canoe NC (Madrid) i Aranguren Mutilbasket (Navarra).

Grup C / Barça CBS, Valencia Basket (València), Baloncesto Torrelodones (Madrid) i Celta Zorka Recalvi (Galícia).

Els tres planters catalans es van assegurar la seva presència a la localitat andalusa després d'obtenir els seus treballats bitllets classificatoris a la Final a Quatre Júnior Femení Preferent del Prat de Llobregat. El bloc blaugrana va ser el campió de la categoria després de superar el conjunt cornellanenc en una final ajustada que es va resoldre per 44-61 i, en el matx pel 3r passaport cap a Huelva, l'equip gironí va desfer-se de l'Advisoria Mataró Maresme 2004 per 59-81.

Classificació final:

1r Spar Gran Canaria
2n Barça CBS
3r Unicaja Andalucía
4t Coterram Generación BF León
5è Valencia Basket
6è Basket Almeda 
...
11è GEiEG Unigirona 

Calendari de joc dels equips catalans:

1a jornada (diumenge 1 de maig)

Grup A / 11:30h / Campus Promete 53 - GEiEG UniGirona 40
Grup B / 17:30h / Aranguren Mutilbasket 42 - Basket Almeda 54
Grup C / 19:30h / Baloncesto Torrelodones 46 - Barça CBS 69

2a jornada (dilluns 2 de maig)

Grup A / 09:30h / GEiEG UniGirona 70 - Cafés Candelas Ensino 60
Grup B / 17:30h / Basket Almeda 46 - Fick Real Canoe NC 44
Grup C / 17:30h / Celta Zorka Recalvi 55 - Barça CBS 70

3a jornada (dimarts 3 de maig)

Grup A / 11:30h / Spar Gran Canaria 90 - GEiEG UniGirona 37
Grup B / 19:30h / Coterram Generación BF León 58 - Basket Almeda 47
Grup C / 19:30h / Barça CBS 76 - Valencia Basket 58

Vuitens de final (dimecres 4 de maig)

1/8 de final / 10:00h / Unicaja Andalucía 74 - GEiEG UniGirona 46
1/8 de final / 16:30h / Basket Almeda 55 - Casademont Zaragoza 38
1/8 de final / 18:30h / Barça CBS 68 - Fick Real Canoe NC 52

Quarts de final (dijous 5 de maig)

1/4 de final / 12:00h Basket Almeda 55 - Unicaja Andalucía 63
1/4 de final / 16:30h Barça CBS 61 - Campus Promete 49

Semifinals (divendres 6 de maig)

Semifinal / 12:30h / Barça CBS 71 - Coterram Generación B.F. León 51
5è i 6è lloc / 13:00h / Valencia Basket A 54 - Basket Almeda 50

Final (dissabte 7 de maig)

Final / 11:00h / Spar Gran Canaria 104 - Barça CBS 64

Des de la Federació Catalana de Basquetbol (FCBQ) desitgem molta sort al Barça CBS, Basket Almeda i GEiEG Unigirona en aquest Campionat d'Espanya Júnior Femení.