5è i 7è lloc per a Barça i Penya a l'estatal clubs Infantil de Betanzos

El Campionat d'Espanya de clubs Infantil Masculí es juga, entre el 12 i 18 de juny, a Betanzos amb la presència de 3 conjunts catalans.

15-06-2021 20:00

El BARÇA, el CLUB JOVENTUT BADALONA i el CB L'HOSPITALET són els tres equips catalans que participen en el Campionat d'Espanya de clubs Infantil Masculí, que se celebra a Betanzos del 12 al 18 de juny de 2021. Durant aquests dies intentaran aixecar un títol de campions d’Espanya que s'ha emportat, les darreres cinc temporades, el Real Madrid. L'últim combinat català en alçar el trofeu va ser la Penya en l'exercici 2011-12 al municipi canari de Vecindario.

En el transcurs dels primers dies de competició, els 32 combinats classificats es divideixen en vuit grups de quatre equips, de l’A a l’H. D’aquests, els A, B, C i D veuen com els blocs que finalitzin en les tres primeres posicions es guanyen l’accés als vuitens, que es celebren el dimarts 15 de juny. En canvi, els grups E, F, G i H només reserven plaça per la següent ronda al millor equip.

El Barça ha acabat en la 5a posició del Campionat d'Espanya després de superar el CB Fuenlabrada en un partit pel 5è i 6è lloc tenyit de blaugrana gràcies a un contundent 88-54. Prèviament, els barcelonistes havien accedit a 1/8 de final com a líders invictes del Grup 'C', abans d'abatre, per 75-24, l'Imprenta Bahia San Agustín al creuament inicial. L'única derrota dels del campió català va arribar a quarts de final, per la mínima (47-48), contra el Real Betis Baloncesto.

Per part verd-i-negra, la Penya ha finalitzat l'estatal de Betanzos com a 7è classificat després de derrotar el Cajasiete Canarias al duel final, per 68-74. El quadre badaloní, que s'havia classificat com a 2n del Grup 'D' per sota de l'Estudiantes, cap a uns 1/8 de final on va tombar el Canterbury School per 67-56, va cedir a quarts de final davant un superior Fundación Valencia Basquet 2000 per 69-91.

Els tres planters catalans que participen a l’estatal de clubs de Betanzos van signar el seu passaport després de la Final a Vuit Infantil Masculí Preferent dels passats 28, 29 i 30 de maig a Cunit. El campió va ser el quadre barcelonista en imposar-se a la Penya per 77-50. El darrer bitllet de la cita al municipi tarragoní se'l va endur la plantilla del Llobregat en vèncer a la final de consolació al Sant Josep, en un emocionant partit que va acabar 71-76.

Classificació final:

1r 
2n 
3r 
4t 
5è BARÇA
6è CB Fuenlabrada
CLUB JOVENTUT BADALONA

Calendari de joc dels equips catalans:

Fase prèvia / Grup A: CB L'Hospitalet, Real Madrid, Real Betis Baloncesto, Leclerc Caja Rural CB Tormes

Dissabte 12 de juny / 10:00h / CB L'Hospitalet 34 - Real Betis Baloncesto 84
Diumenge 13 juny / 12:30h / CB L'Hospitalet 54 - Real Madrid 93
Dilluns 14 de juny / 10:00h / Leclerc Caja Rural CB Tormes 0 - CB L'Hospitalet 2

Fase prèvia / Grup C: Barça, Casademont Zaragoza, Iveco Real Valladolid i SD Tui Mascato

Dissabte 12 de juny / 17:00h / Iveco Real Valladolid 25  - Barça 76
Diumenge 13 juny / 19:30h / SD Tui Mascato 19 - Barça 70
Dilluns 14 de juny / 17:00h / Barça 91 - Casademont Zaragoza 41

Fase prèvia / Grup D: Club Joventut Badalona, UCAM Murcia CB, Luther King, Movistar Estudiantes

Dissabte 12 de juny / 10:00h / Luther King 57 - Club Joventut Badalona 62
Diumenge 13 juny / 10:00h / Movistar Estudiantes 77 - Club Joventut Badalona 57
Dilluns 14 de juny / 12:30h / Club Joventut Badalona 79 - UCAM Murcia CB 57

Vuitens de final / CB L'HospitaletBarçaClub Joventut Badalona, Real Madrid, Luther King, Casademont Zaragoza, CB Fuenlabrada, Cajasiete Canarias, Picken Claret, Movistar Estudiantes, Bahia San Agustín, Real Betis Baloncesto, Unicaja Andalucía, Canterbury School, Fundación Valencia Basquet 2000 i Real Valladolid Baloncesto.

Dimarts 15 de juny / 10:00h / Movistar Estudiantes 101 - CB L'Hospitalet 67
Dimarts 15 de juny / 17:00h / Barça 75 - Imprenta Bahia San Agustín 24
Dimarts 15 de juny / 19:30h / Club Joventut Badalona 67 - Canterbury School 56

Quarts de final / Barça, Club Joventut Badalona, Real Madrid, CB Fuenlabrada, Cajasiete Canarias, Movistar Estudiantes, Real Betis Baloncesto, Canterbury School i Fundación Valencia Basquet 2000.

Dimecres 16 de juny / 17:00h / Barça 47 - Real Betis Baloncesto 48
Dimecres 16 de juny / 19:30h / Club Joventut Badalona 69 - Fundación Valencia Basquet 2000 91

5è-6è i 7è-8è lloc / BarçaClub Joventut Badalona, CB Fuenlabrada i Canterbury School.

Dijous 17 de juny / Barça 88 - CB Fuenlabrada 54
Dijous 17 de juny / Cajasiete Canarias 68 - Club Joventut Badalona 74

Des de la Federació Catalana de Basquetbol (FCBQ) desitgem molta sort als tres equips catalans en aquest Campionat d'Espanya Infantil Masculí.