>24/07/2017·Les Lligues Nacionals Catalanes 2017 van prenent forma

 
Les Lligues Nacionals Catalanes de la propera temporada es van definint una vegada celebrades les reunions prèvies amb tots els clubs participants.

XXXVIII Lliga Nacional Catalana ACB

La 38a edició de la Lliga Nacional Catalana d'equips ACB comptarà enguany amb la participació del FC BARCELONA LASSA, el DIVINA SEGUROS JOVENTUT i el MORABANC ANDORRA BC.

El conjunt blaugrana s'ha fet amb els darrers vuit títols dels 20 que suma en total i com a vigent campió de la competició accedirà directament a la Final prevista pel diumenge 26 de novembre a les 12:30h (hora a confirmar*), en el Pavelló Olímpic de Reus, en un partit que es podrà veure en directe per Televisió de Catalunya (TVC*). El seu rival serà el guanyador d'una eliminatòria prèvia entre badalonins i andorrans prevista per divendres 8 de setembre a Sant Julià de Vilatorta (20:45h).

A la darrera edició celebrada a Andorra, el Barça va aixecar el trofeu de campions després de vèncer a la final a l'ICL MANRESA per un 63-77. Els manresans van donar la sorpresa en derrotar als amfitrions del MORABANC ANDORRA per un ajustat 72-77.

XXIX Lliga Nacional Catalana Femenina

CADÍ LA SEUSPAR CITYLIFT GIRONA i SNATT'S FEMENÍ SANT ADRIÀ seran els protagonistes de la 29a edició de la Lliga Nacional Catalana Femenina.

Les de La Seu d'Urgell, com a vigents campiones, es classifiquen directament per a una final en la que s'enfrontaran al guanyador d'una eliminatòria prèvia entre Uni Girona i Femení Sant Adrià. La final, prevista per diumenge 24 de setembre de 2017 en el Pavelló Olímpic de Reus, s'emetrà en directe per Televisió de Catalunya a partir de les 12:30h.

La temporada passada, el conjunt lleidatà va sumar el seu tercer títol, el segon consecutiu, en superar a les gironines en el Palau d'Esports de La Seu d'Urgell per un 71-57.

XVIII Lliga Nacional Catalana LEB

La 18a edició de la Lliga Nacional Catalana d'equips LEB comptarà enguany amb sis equips que, dividits en dos grups, disputaran una lligueta de tots contra tots durant la primera quinzena de setembre. El grup 1 estarà format per l'ICL MANRESA, FC BARCELONA LASSA B i TORRONS VICENS CB L'HOSPITALET; mentre que ACTEL FORÇA LLEIDA, CB PRAT i CB MARTORELL formaran part del grup 2.

El primer classificat de cada grup accedirà a disputar la FINAL prevista per diumenge 24 de setembre de 2017 a les 17 hores en el Pavelló Olímpic de Reus i que es podrà veure en directe per Esport3.

El vigent campió de la competició és el CB PRAT després de superar a la final de l'any passat al Força Lleida per un 70-87 i reeditar així, el títol de campions aconseguit també la temporada 2015-16 davant el mateix rival.

XIV Lliga Nacional Catalana Femenina 2

Com en els darrers anys, la Lliga Nacional Catalana Femenina 2 es jugarà en format de Final a Quatre però enguany tindrà com a seu el Pavelló Olímpic de Reus i es disputarà durant el cap de setmana del 23 i 24 de setembre de 2017.

Dissabte dia 23 es jugaran les semifinals entre el JOVENTUT LES CORTS i el BARÇA CBS (17h), per una banda, mentre que SEGLE XXI i LIMA-HORTA BARCELONA protagonitzaran l'altra (19h). Els guanyadors s'enfrontaran a la Final prevista pel diumenge 24 de setembre a les 19h.

JOVENTUT LES CORTS és el vigent campió de la competició en fer-se, l'any passat, amb el seu primer títol després de superar a la final jugada a Cornellà de Llobregat al Lima-Horta per un ajustat 73-68.

XXXVI Lliga Nacional Catalana EBA

La competició de la 36a edició s'estructurarà en vuit grups i es disputarà una lligueta de tots contra tots que es començarà a disputar a principis de setembre (dies 3, 10 i 17).

Grup 1: CB VALLS NUTRION, CB TARRAGONA 2018 i CB CANTAIRES TORTOSA
Grup 2: BÀSQUET GIRONA, CB QUART i MULTIOPTICAS-CB SALT
Grup 3: CB IGUALADA, BC MORABANC ANDORRA B i FLOR DE VIMBODI PARDINYES-LLEIDA
Grup 4: BBA-CASTELLDEFELS, CB CASTELLBISBAL A i CB CORNELLÀ
Grup 5: UB SANT ADRIÀ, VIVE-EL MASNOU BASQUETBOL i ARACENA-CB SANT JOSEP
Grup 6: RECAMBIOS GAUDÍ-CB MOLLET, BARBERÀ TEAM VALUES i CB CERDANYOLA AL DIA A
Grup 7: CB VIC-UNIVERSITAT DE VIC, MATARÓ FEIMAT, MATARÓ PARC BOET i ARENYS BÀSQUET-JOVENTUT
Grup 8: JAC SANTS A, CAMPING BIANYA ROSER A i ARACENA AEC COLLBLANC A

La fase final arrencarà el 12 d'octubre amb la disputa d'una eliminatòria prèvia a partit únic que enfrontarà als primers classificats dels vuits grups: el primer del grup 4 contra el primer del grup 2 (A), el primer del grup 8 contra el primer del grup 1 (6), el primer del grup 3 contra el primer del grup 7 (C) i el primer del grup 5 contra el primer del grup 1 (D). Els guanyadors accediran a una Final a Quatre prevista pel 3 i 4 de febrer de 2018.

Fotos: Federació Catalana de Basquetbol (FCBQ)

  • Nacho Solozabal
  • Tot Bàsquet
  • BQ.CAT
Federació Catalana de Basquetbol | Contacte | Avís legal | Cookies
Aquesta web utilitza cookies pròpies i de tercers, amb finalitats tècniques, analítiques i de publicitat per oferir-te una millor experìencia i servei. Si segueixes navegant, estaràs acceptant l’ús que fem de les cookies. Pots canviar la configuració de les cookies en qualsevol moment. Més informació
Política de cookies +